Luovia työpajoja ja rentoa yhdessäoloa - Siiville! -tapahtuma kutsuu naisia yhteiseen iltapäivään Heinolassa
Lena Nikkilä ja Irja Voutila kutsuvat naisia luoviin työpajoihin Heinolaan. Siiville! on iltapäivä naisille, jossa keskitytään luovuuteen ja rauhoitutaan omien kykyjen ja lahjojen äärelle. Kuva: Jani Mahkonen
Jani Mahkonen
Vaikka Helsingin Sanomat ehtikin jokunen aika sitten uutisoimaan, että Heinolan seurakunta järjesti miehille suunnatun tapahtuman juuri naistenpäivänä, niin eipä hätää – ei naisia ole Heinolassa unohdettu, ei todellakaan. Naisten oma iltapäivä, Siiville!-tapahtuma järjestetään nimittäin tulevana lauantaina 15.3.
Tapahtuman organisaattorit Lena Nikkilä ja Irja Voutila kertovat, että erityisesti 40–70-vuotiaille naisille suunnatulle tapahtumalle on tilausta, vaikka onhan seurakunnassa ollut toimintaa yksinomaan naisille ennenkin. Esimerkiksi naisten aamukahvit ovat keränneet jo vuosia vakiintuneen joukon kahvikupposen äärelle.
Silti Nikkilä ja Voutila tuumivat, että jos tekee aina samalla tavalla, saa aina samanlaista tulosta.
– Siksi halusimme kokeilla jotain vähän erilaista. Siiville! on kevyemmin hengellinen tapahtuma, jossa keskitymme luovuuteen ja rauhoitumme omien kykyjen äärelle, Nikkilä kertoo.
Mallia naisten omalle iltapäivälle otettiin Paavalin seurakunnasta, jossa Puhkea kukkaan -toimintaa on järjestetty naisille jo useana vuonna.
– Samalla lailla toivomme, että täällä naiset saisivat mahdollisuuden puhjeta kukkaan – nousta siivilleen. Haluamme, että naiset saisivat käyttää niitä lahjoja, jotka mahdollisesti ovat jääneet kiireisen arjen jalkoihin ja kokea, että heillä on edelleen, tässäkin elämänvaiheessa, paljon annettavaa, Voutila kuvailee.
Lauantaisena iltapäivänä on Lampisalissa tarjolla muun muassa hyvää ruokaa ja erilaisia työpajoja, kuten vesivärimaalausta, kuorolaulua tai kirjoituspajaa. Lisäksi on luento kristinuskon historian naisvaikuttajista. Jos työpajat eivät tunnu omilta, on mahdollisuus myös ”vain olla”, eli hiljentyä tapahtumaan pystytetyssä kappelissa tai jutustella toisten kanssa.
Voutila ja Nikkilä sanovat, että sille on syynsä, miksi Siiville! on suunnattu juuri 40–70-vuotiaille naisille. Tutkimustenkin mukaan kun juuri tämän ikäisille naisille on seurakunnassa yleensä vähiten kohdennettua toimintaa.
– He jäävät ulkopuolelle varhaiskasvatus- ja perhetyöstä sekä seniorityöstä. He ovat kuin väliinputoajia, ja tämmöisen uudenlaisen tapahtuman kautta toivomme, että nyt he löytäisivät täältä paikkansa, Voutila miettii.
Siiville! 15.3. klo 12–17, paikkana Lampisali. Naiset ovat tervetulleita yhteiseen iltapäivään yksin tai ystävän kanssa. Iltapäivän luovien työpajojen jälkeen on ohjelmassa vielä iltatilaisuus, jossa esiintyy Vallu Lukka.
Siiville! Iltapäivä naisille - Heinolan seurakunta